Căpșune cu frișcă din smântână acră

V-am arătat desertul cu caramel pe care l-am făcut acum câteva zile.

Capunti cu pesto și usturoi

Capunti sunt niște paste vândute în supermarketurile românești ca și cum ar fi din Puglia. E posibil ca așa să fie, nu cred că s-ar juca oamenii cu etichetarea.

Mousse au caramel și levănțică. Furculision, bre!

Dacă traduci mousse, iese spumă. Totuși, un mousse (o mousse, să fie corect) așa cum se vinde în cofetării azi, nu-i o simplă spumă.

Coaste pe grătar cu sos pentru wok

Am cumpărat mai zilele trecute un sos pentru wok, gata făcut. Nu m-am gândit nicio clipă că o să-l folosesc la wok.

Mașina timpului e cu scris, nu cu mecanică

Am văzut cândva un film cu un bănuţ care-i transporta pe oameni dintr-un timp în altul la o simplă atingere, ba pe cei mai sensibili, la simpla vedere a acestuia. O fantezie, desigur.

Quesadilla cu pui

no entries found

Am mai făcut quesadillas, pentru prietenii lacto-vegetarieni. Am făcut și tortillas, să vă arăt cu puteți să le faceți acasă. Acum două zile am făcut din nou quesadillas, pe de o aprte pentru că am găsit tortillas ceva mai ieftine la Auchan, pe de altă parte pentru că îmi era poftă și am vrut să încerc o teorie, anume că ies mai legate dacă pui brânza direct în tigaia în care prepari umplutura. Și ca să am o bucurie în plus, am pus pe grătar și niște carne de pui. Dar, de la capăt:

Noutatea în rețetă e asta: un prieten produce niște amestecuri interesante, sare cu vanilie, chilli cu vanilie, piper cu vanilie. Adică bucăți de vanilie, nu vanilină de laborator. Puse în rășniță. Le-am primit pentru testare, abia aștept să apară pe scară largă pentru că, vă spun, sunt fenomenale.

Am ținut puiul în ulei de măsline cu rozmarin și sare cu vanilie, cam 20 de minute.

Am pus apoi puiul pe grătar și pe același grătar am pus tigaia de fontă. În ea, uleiul răms de la pui (o linguriță), o conservă de fasole fără apă, un ardei gras, un ardei iute, o roșie.

Am prăfuit carnea cu niște chilli cu vanilie.

Am pus brânza în tigaie și am amestecat până s-a topit.

Am luat puiul de pe foc.

Am pus amestec din tigaie peste tortilla. Peste acesta, bucăți de pui.

Am acoperit cu altă tortilla (am ținut lipiile pe grătar puțin).

Apoi am mâncat. Să fiți sănătoși.

3 Responses to Quesadilla cu pui

  1. sabina

    Ies mai legate dacă pui brânza direct în tigaia în care prepari umplutura?

    Ne dai idei tare bune in fiecare zi.

  2. Lucian

    hai ca asta chiar ca, e dementiala!!!!!!

  3. Arată tare bine. Eu de obicei învelesc totul într-un pacheţel pe care îl dau la cuptor, dar nah, asa nu mai e Quesadilla :D

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>