Tu mai aștepți ceva bun de la ziua de mâine?

Căpșune cu frișcă din smântână acră

V-am arătat desertul cu caramel pe care l-am făcut acum câteva zile.

Capunti cu pesto și usturoi

Capunti sunt niște paste vândute în supermarketurile românești ca și cum ar fi din Puglia. E posibil ca așa să fie, nu cred că s-ar juca oamenii cu etichetarea.

Mousse au caramel și levănțică. Furculision, bre!

Dacă traduci mousse, iese spumă. Totuși, un mousse (o mousse, să fie corect) așa cum se vinde în cofetării azi, nu-i o simplă spumă.

Coaste pe grătar cu sos pentru wok

Am cumpărat mai zilele trecute un sos pentru wok, gata făcut. Nu m-am gândit nicio clipă că o să-l folosesc la wok.

Mașina timpului e cu scris, nu cu mecanică

Am văzut cândva un film cu un bănuţ care-i transporta pe oameni dintr-un timp în altul la o simplă atingere, ba pe cei mai sensibili, la simpla vedere a acestuia. O fantezie, desigur.

Tort gigant la Polus Center. Noi l-am făcut!

no entries found

Update: Anda a pus rețeta pe blogul ei.

Lucrez cu departamentul de marketing de la Polus de câteva luni bune. I-am îndrăgit pentru că-s tineri È™i isteÈ›i. Și foarte harnici. Mai în vară povesteam despre aniversarea lor È™i despre cum își doreau un tort mare, pe care l-au cerut mai multor cofetării dar pe care nu l-au primit în anii trecuÈ›i pentru că “nu se poate”, din diferite motive. Eu È™i gura mea cea mare am sărit repede È™i am spus că se poate. Atât le-a trebuit oamenilor de la Polus. Mi-au spus: “fă-l”.

Am început să mă gândesc la asta, la cum vreau să arate. Mi-ar fi plăcut să arate ca o tablă de È™ah, cu 64 de pătrate în alb È™i negru, cu piese mari din ciocolată. Deja-l vedeam cum arată. Ce nu È™tiam la vremea aceea? Un amănunt important: cu cine fac un atât de mare È™i greu de făcut tort? A venit È™i răspunsul, la finalul verii. La Campionatul de gătit în aer liber am văzut o tânără cu niÈ™te torturi pe care se bătea lumea. Nu m-am apropiat prea tare de standul ei, nu-mi place să mă aflu între cei ce se îmbulzesc. Am È›inut minte torturile însă È™i a doua zi, când tânăra a trecut pe lângă mine, am făcut un lucru pe care nu obiÈ™nuiesc să-l fac. Am abordat-o È™i i-am cerut datele de contact. Nu È™tiu ce a fost în mintea ei în momentul acela dar È™tiu ce era în mintea mea: “ea ar putea fi persoana de care am nevoie”.

Am avut o întâlnire cu Anda Călinici după câteva zile, la un ceai. I-am spus ce am în minte, am întrebat-o dacă vrea. A fost de acord din prima, de unde am tras concluzia că-i cel puÈ›in la fel de “dusă” ca È™i mine. S-a apucat să facă socoteli (mulÈ›am fain Anda, urăsc aritmetica È™i calculele), a vorbit cu colegii ei de serviciu ( lucrează în IT) care au desenat tortul în Autocad (sper că m-am exprimat bine) ca să vadă cum s-ar putea aÈ™eza, a luat legătura cu fabrica de ciocolată din Cisnădie (cei de acolo ne-au ajutat enorm) mie rămânându-mi să aflu furnizori pentru toate cele È™i un laborator în care să lucrăm în condiÈ›ii optime.

Cu furnizorii n-am avut prea mult noroc, n-am reușit să obținem prețuri grozave la materia primă (am avut ambiția de a pune doar ingrediente de calitate în tort și ne doream să luăm cât mai multe dintre ingrediente de la un singur furnizor, pentru a câștiga timp și a economisi bani) și în cele din urmă a trebuit să ne descurcăm pe cont propriu, jonglând printre distribuitorii de zahăr, ouă, ciocolată, mascarpone, făină și alte cele. Cu laboratorul a fost mai simplu. Am vorbit cu Mircea Groza care ne-a înlesnit accesul în laboratorul complexului Severus din Zalău. Asta a însemnat că trebuia să facem naveta, să dormim 3 ore din 24 pentru o săptămână dar pe de altă parte, a însemnat că avem ajutor (mulțumim mult echipei de cofetari pe care o conduce Cristi Fazakas, fără ei n-am fi reușit să coacem la timp 160 de blaturi), condiții conforme cu normele sanitare și un stress suplimentar legat de transportarea în siguranță a celor 64 de piese care au compus tortul (slavă Domnului, n-am avut incidente).

A fost o săptămână grea dar o experiență grozavă. N-am mai avut de gestionat o lucrare atât de mare (poate doar cele 1300 de kilograme de fasole cu cârnați pe care le-am făcut anul trecut la Oradea să fi fost aproape ca grad de dificultate și oboseală) dar în cele din urmă am învins, tortul a fost amplasat în food court , în fața scenei pe care au cântat Pasărea Colibri, Nicu Alifantis și Alexandru Andrieș. A fost gata de montat și decorat puțin mai devreme de ora 22, ora de încheiere a concertului, așa cum am promis (așa cum ne angajaserăm prin contract, între noi fie vorba).

Nu a mai arătat ca-n proiectul inițial, adică nu am putut realiza o tablă de șah de dimensiuni mari pentru că nu am găsit persoanele care să ne facă matrițele pentru piesele din ciocolată destul de mari și la timp (ar fi luat o săptămână/matriță și nu aveam timpul acesta la dispoziție) dar cred că a arătat chiar mai bine. A arătat ca o masă mare, cu sigla Polus în zona centrală și cu 32 de table de șah la două capete, ca și cum ar fi așteptat 64 de șahiști pentru un joc simultan. Am socotit că au ieșit aproximativ 4500 de felii. Au rămas netăiate 8 torturi care mai apoi au fost făcute cadou. Echipa de la marketing ( Doriana, Beatrix și Adrian) împreună cu voluntarii de la Habitat pentru umanitate ne-au ajutat să tăiem și să împărțim tortul, care n-a fost dat pe gratis ci contra unei donații (suma stabilită inițial a fost de doi lei pentru o felie dar până la urmă organizatorii le-au lăsat oamenilor posibilitatea să contribuie cu cât pot) și s-au adunat în felul ăsta niște bani care vor merge spre construirea unor adăposturi pentru cei ce au mai mare nevoie.

Cifre care-mi vin acum în minte: 1024 piese de șah, făcute dinciocolată de calitate, 2048 plachete din ciocolată albă și ciocolată neagră, 3000 de ouă, 100 de kilograme de zahăr tos, 75 de kilograme de zahăr pudră, 100 de kilograme de glazură, 120 de kilograme de făină, 100 de litri de frișcă, 60 de litri de smântână dulce, nu-mi-știu-câte kilograme de mascarpone și nu-mai-știu-câte kilograme de migdale crude pe care apoi le-am prăjit în cuptoarele de la Severus, multe -multe kilograme de ciocolată pentru cofetărie, neagră și amăruie, cu multă cacao. Greutatea tortului s-a apropiat de o tonă. Asta i-a făcut pe prietenii ziariști (pe unii dintre ei) și pe MC-ul evenimentului să spună că tortul a avut o tonă. Asta i-a făcut pe unii să cârcotească și să ne conteste pe la colțuri ori pe față. Asta, cu tot respectul, mă face să mă doară-n cot. Pentru că știu cât am muncit, ce ingrediente am folosit, câtă energie am pus în el și la ce am renunțat pentru a livra lucrarea la timp și la calitatea promisă.

În concluzie, mulțumesc frumos Polus pentru încredere și ocazie (loviuverimaci), Anda Călinici pentru dedicație și munca de rob, Carina și Mihai (familia Andei) pentru înțelegere, Hotel Severus, Cristi Fazakas&echipa pentru tot suportul și Raluca pentru că nu m-ai lăsat să dorm pe preș de fiecare dată cînd te-am trezit dimineața la 5 și jumătate. Și acum, poze:

Ciocolata

Fondantul

Crumb-coating (am zis bine?) – fiecare piesă a fost îmbrăcată într-un strat subÈ›ire de friÈ™că.

Tortul a avut două creme, una din caramel sărat și ciocolată, una din mascarpone și migdale.

Frișcă? Mormane.

Cuptoarele de la Severus au copt o noapte și o zi.

Apoi, gata.

Șah. Și mat. Ar fi fost fain să vină și doamna Elisabeta Polihroniade la tăierea tortului.

Anda Călinici și Cristi Fazakas.

Cu Doriana și Beatrix, de la Polus. Fetele astea n-au splină, altfel nu-mi explic de ce nu obosesc niciodată.

Pozele din laborator le-am făcut eu, pe cele din food court, Raluca. Să fiți sănătoși.

66 Responses to Tort gigant la Polus Center. Noi l-am făcut!

  1. min

    Ai ratat un detaliu estential, o poza cu tot tortul :P (facuta din elicopter) :))

  2. marius

    fromos tort si bravo voua!

  3. Iti multumesc Adi! Pentru tot! Pentru sansa oferita, pentru increderea oferita, pentru ca nu m-ai strans de gat pana la final. Dar cel mai mult iti multumesc pentru ca mi-ai dat ocazia sa te cunosc si sa mai sper ca ceva se poate schimba. Esti un om extraordinar si sper din suflet ca e molipsitor :)

  4. adihadean

    Min, de puteam fi peste tot, bine era. Sper să primesc și pozele făcute de Caius (fotograful care a lucrat pentru Polus) și mai postez.

    Marius, mulțumim.

    Taci, tu fată, că mă emoționez și nu-mi permit, că am musafiri azi!:-))

  5. Pingback: Tweets that mention Adi Hădean | Tort gigant la Polus Center. Noi l-am făcut! -- Topsy.com

  6. Eu n-am cuvinte! Sincere felicitari!

  7. Felicitari! Tortul e senzational!

  8. RODICA

    Impresionant. felicitari si spor in continuare, idei sunt :))

  9. adriana

    Felicitari Adi! Felicitari Anda! Felicitari intregii echipe!

  10. Ti-am furat si eu doua poze, sa mediatizez si-n Sud ce valoare ai!
    Ca esti genial, ti-am mai spus. Citeste iar propozitia!

  11. Mmm….
    Dar ce buna a fost. :)
    Felicitari !

  12. dani turc

    mi’as fi dorit sa fiu acolo !!! foarte frumoasa chestie !

    sper sa se mai faca. poate si in timisoara ?!

  13. Arată superb, iar după înşiruirea de ingrediente îmi dau seama că a fost şi foarte bun la gust. Felicitări!

  14. adihadean

    Vă mulțumim frumos:-).

  15. Felicitari pt lucrarea facuta.Este un tort superb si banuiesc ca a fost la fel de gustos pe cum arata.
    Felicitari intregii echipe

  16. Ingridd Ingridd

    Moamaa … ce nervi ati avut !!! Respect maxim !!! Acu ca mi-ati facut pofta de dulce, am sarit pe borcanul cu nutela :)))

    Bafta in continuare!

  17. Lara

    Niste lume te-a vazut in Polus in urma cu ceva zile cu un carucior intreg de frisca. Pentru tortul asta era?

  18. adihadean

    Ei, nu, am mai făcut unul acasă :-). Sigur că pentru ăsta era.

  19. danahadean

    Vai de cand astept postarea asta. Da la surioara ta, te-ai gandit???

  20. alexandrab

    Felicitari Anda & Adi! E excelent ce ati realizat
    @Anda: Astept impresiile maine la birou :)

  21. adihadean

    alex, yes, boss:-)
    alexandra, tu ești între norocoșii care prind mai des prăjituri de la anda:-)
    dana, sigur că m-am gândit, chiar speram că-ți faci curaj de un drum până la cluj:-)
    Ingrid, Alexandru, mulțumim.

  22. dia

    Cinste tie, Adrian Hadean!Esti cel mai tare ….cofetar(glumeam)…!

  23. adihadean

    Dia, nu-s nici cel mai tare și nici cofetar nu-s, totuși, asta nu m-a împiedicat să încerc. Sănătate.

  24. adihadean

    Simona, mulțumesc mult. Nu uita te rog de Anda, merită să o știe lumea, a pus multe gânduri, cunoștințe și ore de nesomn în torul ăsta:-).

  25. Bravo voua! Cred ca a fost foarte obositor, dar cu siguranta a meritat! Felicitari si tie, Adi si Andei!

  26. Pingback: Daily Cotcodac »  Recomandări de seară: tortul de o tonă

  27. Felicitari. Am vazut si eu torturile Andei la Campionatul de gatit…Superb, ati facut o echipa grozava. Inca o data felicitari.

  28. Wow…câtă muncă, dar ÅŸi rezultat pe măsură. Felicitări echipei :)
    Poate postezi şi reţeta pentru cremele alea măcar, dacă nu pentru o tablă de şah :)

  29. Cami

    Felicitari! Impresionant!
    As vrea si eu reteta de tort, daca se poate. Sau macar pentru creme, dupa cum solicita si sebra. :)

  30. Pingback: Simona Ionescu » Adi Hadean, acest Jamie Oliver al nostru!

  31. Felicitari! si la mai mare? :)))

  32. Cristina

    Felicitari! Am fost acolo si am gustat tortul! Am luat chiar doua felii! A fost DEMENTIAL! Am avut de-a face cu destule torturi pana acum, eu chiar fac multe si diverse si am in familie o maestra in ale prajiturilor. Dar tortul asta a fost cosmarul vietii mele, atat a fost de bun. De doua nopti il tot visez si inghit in sec ca nu mai am. S-ar putea sa dati si reteta? Sau macar o parte din ea. Blatul a fost teribil! Cremele incredibile! Si deasupra… nici nu mai stiu cat am visat glazura aia. Fie-va mila!

  33. “…unii se lauda si acum, c-au mancat-o pe regina, ca au detronat cativa regi ori ca au
    inghitit plutoane de pioni din ciocolata…”
    http://www.mujdei.ro/editoriale/aparenta-disparitie-a-unui-tort-id129

  34. Wowwww! O tona de tort, nameti de frisca, qintale de cico’= raiul pt Bedi. L-ai cucerit definitiv! Eu te respect pt ca nu-ti impui limite. Urasc cel mai mult aceasta expresie: ,,Nu se poate!”. Felicitari, esti un exemplu pt noi.

  35. adihadean

    Cristina, mulțumim, ne bucurăm tare mult că ți-a plăcut:-). Poți găsi rețetele într-un fel sau altul pe blogul andei, http://www.andaoana.com :-)

    Meda, pot să fiu căpitanul vostru? :-)). Mulțumim frumos.

  36. Sebra, Cami, Cristina: promit solemn ca scriu reteta tortului, doar ca va cer un picut de rabdare ca sa reintru si eu in viata de zi cu zi la serviciu.

  37. ce mi-ar fi placut sa fiu acolo,arata tare interesant. dar a trebuit sa fiu la Festivalul de Jazz. ce sa-i faci…. presupun ca nu a mai ramas o bucatica uita0ta pe acolo?

  38. Pingback: Twitted by marianhurducas

  39. coco

    super super super super…foarte frumos..si gustor cred…va asteptam la constanta , vrem si noi…si avem si ajutoare..cred ca domnul Silvian ar putea colabora pentru asa ceva , e maestrul nostru cofetar din constanta…va asteptam daca va face placere si in orasul nostru…

  40. Mona

    Tuturor inimosilor ce ne aduc aminte ca mai poate fi si “altfel”…FELICITARI!!!!

  41. RAIDER

    Hadean.
    Tortul nu `sh cum a fost desi sincer sa fiu, 3 ceasuri m am uitat la el din primul rand. N am mai stat fiindca fata vroia autograf de la Colibri si apoi mi a fost groaza sa intru iar in marea aia de oameni. DAR:
    Am 3 ore de filmare mpeg4 in care fundu` tau e piesa importanta in decor. Ma rog, s o zicem p`aia dreapta, n aveai cum sa pui patratelele alea pe tort si sa ma lasi pe mine sa filmez, asa ca am facut o cum am putut.
    Prin urmare, iti tin clipurile mai reusite la dispozitie daca vrei sa ti admiri posterioru`.

    Urmatoru` tort nu l mai ratez. Promit.

  42. Cu adevărat o muncă titanică. Impresionant ! Dar am vrea şi noi reţeta pentru unul mai mic, vrei să murim de poftă ?!

  43. Extraordinar! Felicitari!
    Adi, nu ti-a ramas cumva macar un pion pentru un iubitor de sah si ciocolata/fondant in egala masura?

  44. rotar adriana

    FELICITARI!
    NotaZECE pt initiativa, curaj, consecventra si ambitie.
    Imi pare rau ca nu am stiut de acest proiect si mai rau imi pare ca ai uitat ca si in Cluj este o cofetarie care te-ar fi putut ajuta, macar cu coptul blaturilor ca sa nu te chinui cu drumul de zalau si toata logistica de care ai avut nevoie!
    Poate data viitoare ne vei implica si pe noi! Niste ALBINUTE
    FELICITARI ANDA!

  45. rotar adriana

    AVEAM SI FORMELE DE SAH

  46. Cami

    Anda, aaam … rabdare (drooling), si-ti multumesc! :) Sunt cu ochii pe blogul tau (Doamneeee, ce prajituri am putut sa vad acolo!!! =P~) si pe-al lui Adi.

  47. Luci

    Adi, felicitarile mele! Am ajuns pe la 5 in speranta ca voi apuca sa schimb cateva vorbe cu tine, insa cand am vazut mormanul de munca la care v-ati inhamat si faptul ca pe la 11 si ceva voi inca mai roboteati prin zona, am zis ca e mai bine sa o las pe altadata. Poate la Casa Bio joi sau vineri la Casa Ardeleana, daca vei fi putintel mai liber :).

    Citind acest articol, vad ca tu si Anda nu va stiati de multa vreme. Ciudat, vazandu-va cum ati conlucrat, puteam sa jur ca va stiti de o viata si sunteti prieteni buni. Oricum, ati facut o treaba extraordinara, pentru o cauza superba. Din pacate din tort nu am mai apucat sa gust, fiindca o felie a topit-o sotia cat ai zice “Peste” iar cealalta am dus-o acasa, sa pape si pitica (+buni). Dar din ce au zis fetele, a fost gustos.

    Multa bafta in continuare si de abia astept sa aud povestile din expeditia Muson.

  48. rodi

    felicitari anda..ne faci viata mai dulce..macar tu..sunt onorata ca te cunosc

  49. Ramona

    Adi, stii cumva cum se face fondantul? Mi-ar place sa stiu sa-l fac singura acasa, sa “imbrac” frumos torturile…

  50. Georgeta

    Buna Adi,
    Daca vrei si te intereseaza pot sa-ti trimit reteta de fondant.
    Georgeta

  51. Pingback: Fistic, prune, whiskey – an nou, planuri marete

  52. Alexandra

    Draga Adi ,
    Iti citesc blogul zilnic si m-am inspirat enorm.Fapt pentru care iti multumesc ca ai ales sa impartasesti cu noi.Am si eu o intrebare: am vazut ca ai folosit frisca ca si coating pentru pasta de zahar.Dar frisca nu face ca pasta de zahar ( fondantul) sa se topeasca? Sau n-ati folosit pasta de zahar?
    Eu intotdeauna folosesc un amestec din unt batut foarte bine cu zahar pudra.
    Stiu de efectul negativ al combinatiei pasta de zahar-frisca de cand am pus decoratii florale din pasta de zahar peste frisca si mi s-au topit pur si simplu.
    Multumesc mult

    • adihadean

      Alexandra, n-am înregistrat efecte negative. și da, e zahăr. Frișca a fost în strat foarte subțire și a acționat ca liant.

  53. WOW ! Felicitari pentru o asa reusita !

  54. Daniela

    Adi Hădean,acest Cake Boss al nostru! Felicitări,Domnule dragă!

  55. Michelle

    Pentru o calitate mai buna recomand sa il cumparati din depozite de la furnizori de astfel de ingrediente. Altfel poate dati chix, El trebuie sa poata fi si usor de modelat! :D

  56. Michelle

    Frisca nu e the best pentru coating sau “lipit” ornament. Un buttercream e mai ok:)

  57. Pingback: Adi Hădean | Patru ani de Polus

  58. didia

    fekicitari.apreciez ca te implici in orice

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>