Farfurii curate la Lumea copiilor

Săptămâna asta am ajuns cu proiectul Farfurii curate la grădinița Lumea copiilor din Gheorghieni.

Transilvania L!ve, Look, Tube

Marți va avea loc lansarea oficială a canalelor de televiziuneTransilvania L!ve , Transilvania Look și a canalului online Transilvania Tube.

O quesadilla total improvizată

Era seară, eram flămând și neacomodat cu aparatul. Totuși, quesadillas pe care le-am făcut în maximă viteză...

Ce ce dai gust mâncării?

. Vă întreb pe voi acum: ce condimente folosiți cel mai des? Ce condimente preferați? Ce cu ce potriviți? Mulțumesc de pe acum pentru răspunsuri.

Pui thay cu lemongrass și sos de stridii

Ieri am scos trei fire de lemongrass din frigider (găsiți la Kaufland ori Metro în București sau pe net, uscată)...

Pâine umplută

Asta poate fi calificată fără greș drept "mâncare studențească". E ieftină, e multă și e bună.

Treaba stă cam așa…

no entries found

România, te pup, să trăiești la mulți ani. Iar pe voi, cei care m-ați încurajat și mi-ați menținut moralul la nivel optim pe tot parcursul încercării cu multa fasole cu cârnați, vă pup dublu. Nu am energie și nici timp să răspund la comentariile postării anterioare, nici nu-i gata treaba, deci sunt încă pe fugă. Beau o cafea, scriu trei rânduri și mă îndrept spre locul acțiunii, adică în zona pieței Ferdinand. Acolo așteptă deja, cuminte, trei* BAR-uri pline ochi cu iahnnie de fasole cu cârnați, ardei, ceapă, usturoi din belșug și cimbru. Am muncit la ea de ieri de la ora 13 până acum trei ore (la 6 și un pic am pus armele jos și cornul în pernă). Nu pot socoti acum numărul orelor și nici câte mulțumiri ar trebui să le adresez militarilor care m-au ajutat și lui Dan Chișu (nu, nu acela), bucătarul care mi-a stat alături de la începutul bătăliei, o să fac asta mai pe seară, când voi reveni cu concluzii, poze, povești. Ori poate mâine dimineață, depinde de cât voi fi de frânt la ora la care voi ajunge în Cluj. Sper ca orădenilor să le placă iahnia mea. Să fiți sănătoși.

5 Responses to Treaba stă cam așa…

  1. Perti

    Saru`mana pentru masa c-a fost buna si gustoasa si bucatar(easa) frumo(a)s(a) si zambare(a)tz(a)! :)))
    A fost foarte buna iahnia si era fain daca dadeau vin fiert in loc de ceai. :)

  2. Perti

    P.S. La multi ani, romane! Te mai astept la Oradea!

  3. Andrei

    Felicitari pentru evenimentul de azi. Am auzit ca fasolea a fost excelenta. Stratul de ozon de deasupra Oradiei este mai subtire acum si te iubim pentru asta…..

  4. Perti, la mulți ani și ție și să-ți fie de bine.
    Andrei, mulțam. lasă că ozonul se regenerează. și la cât cimbru am pus în fasole, primejdia ar trebui să fie mai mică:-))

  5. imi pare rau ca am ajuns prea tarziu.. mi-ar fi placut sa-ti gust din pasula :( .. oricum felicitari pentru munca depusa.. am auzit ca a iesit superba mancarea!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>