Pui cu ierburi aromate şi sos de ciuperci
Vineri am avut tombolă în Pub, am încercat să strângem cât mai mulţi bani pentru Alex (campania nu s-a încheiat, mulţi bani lipsesc încă). Trei dintre premiile la tombolă au fost (două mai sunt) mâncare. Făcută de mine. Unul dintre câştigători a spus că nu poate să vină dar va trece săptămâna asta, unul a spus că vine Sâmbătă la ora 13 şi n-a venit apoi a spus că vine aseară la 20.00 şi n-a venit (nu că ar fi obligatoriu dar vreau să-mi plătesc datoria) iar cel de-al treilea, o domniţă, a fost să “încaseze” Sâmbătă la prânz, aşa cum se stabilise iniţial. Iată ce a primit (felul acesta nu se găseşte în meniul Pub-ului, poate în viitor):
Două bucăţi de piept de pui, fără piele, fără os, fără cartilagiu.
Am tăvălit carnea printr-un amestec de oregano, busuioc, pătrunjel (uscate), sare şi piper. Apoi am pus-o pe grătar, să o frig-afum după modelul cajun (chef Paul Prudhomme face peştele în felul ăsta). Trei minute pe o parte, trei pe partea cealaltă.
Am mai pus pe grill câteva fâşii de ardei gras, ceapă roşie, ţelină şi vânătă.
Într-o tigaie am pus ciuperci crude şi usturoi. Am stropit cu ulei (foarte puţin) şi am amestecat preţ de jumătate de minut (foc nu prea iute, să nu se ardă usturoiul).
Am turnat o ceaşcă de smântână dulce, am condimentat cu sare şi piper. Gata sosul.
Am obţinut mâncarea asta. Foarte bună.
Mici secrete: 1-parmezan ras peste pui
Mici secrete: 2- mentă amestecată în sos
Nu ştiu cât de complicat vi se pare vouă, eu cred că-i simplu, e gata în zece minute şi e teribil de gustos.
Legumele pe grătar sunt delicioase şi se potrivesc foarte bine cu sosul.
Atât pentru azi. Pe mâine.



















Delicios! :)
Domniţa ce-a zis?:) din partea asta arată foarte bine!
nina, este:-)
bogdan, a zis ca da :-)
ai eu as fi zis tot da! :)
Excelent! Noroc că am mîncat de prînz:)
Hadene, vreau Dirty Rice la chestia asta, daca tot e cajuna. Sa fie originala de la cap la coada!
Lucia:-)
Marius, în cazul ăsta…
Sweeper, doar friptul-afumat cu ierburi e pe stil cajun, restul sunt din alte părţi:-)
Eu am o problema cu smantana. Cand o torn ca sa fac sos..se branzeste. Ai ide de ce? am patit-o de 2 ori
Emil, ce fel de smântână?
asta n-as putea sa-ti spun. cert e ca m-am uitat sa vad daca scrie ca-i dulce :D nu scria. Problema e ca nu scria nici ca ar fi …acra :))
Era Danone….altceva nu mai stiu ce fel exact de smantana . Arata cam asa http://www.vasiloni-distributie.ro/imagesd/Smantana%2012%20la%20suta%20460g.jpg
Poate ne recomanzi tu mai exact ce marci sau la ce trebuie sa fim atenti
Multumesc!
Emil, nu marca in sine e problema (deşi exista diferenţa de la marca la marca). Smantana dulce se găseşte în cutii din carton pe care scrie că-i smântână dulce înăuntru. În magazinele de pe la noi nu am găsit altceva în afară de La Dorna. Smântâna acră, cea “tradiţională” e bună la ciorbe, tocăniţe sau papricaşuri, unde o poţi tempera (adică o aduci la tmperatura mâncării din oală-cratiţă) şi poţi evita astfel brânzirea. PEntru sosuri folosesc smântână dulce, nu se brânzeşte niciodată şi e mult mai fină.
aha, am notat, merci :)
promit ca am sa o fac si eu :in primul rand arata f bine de aici in cele din urma eu sunt( alergica la ciuperci)dar al meu moare dupa ele super tari retetele tale
Simona, baftă și să-ți trăiască bărbatul:-)
Adi,te dublez,ai dreptate si eu in tara doar marca LaDorna am gasit ca frisca lichida(double cream) sau smantana dulce…intradevar well done ptr propunere,sunt foarte la moda acum legumele grilled langa carnita.