Ce ce dai gust mâncării?

. Vă întreb pe voi acum: ce condimente folosiți cel mai des? Ce condimente preferați? Ce cu ce potriviți? Mulțumesc de pe acum pentru răspunsuri.

Pui thay cu lemongrass și sos de stridii

Ieri am scos trei fire de lemongrass din frigider (găsiți la Kaufland ori Metro în București sau pe net, uscată)...

Pâine umplută

Asta poate fi calificată fără greș drept "mâncare studențească". E ieftină, e multă și e bună.

Ce știți despre ceai?

Postarea asta nu-i de reclamă, nu-i de nicio campanie, nu are legătură decât cu faptul că în ultimele 4 săptămâni am fost suficient de răcit încât să rup normele la băut ceai.

Chiftele-n prapor și salată de valeriană

Nu o să vă mint, am cumpărat chiftelele astea. În primul rând pentru că mi-a plăcut cum erau ele învelite-n prapor, în al doilea rând pentru că îmi era foame...

Pui cu vodcă

DSC_1365
Farfurii curate la Lumea Copiilor
close
more info
Next show in
DAYSHOURSMINSSECS

Puiul cu vodcă nu e ca sucul de roşii cu vodcă (invers, de fapt). Adică nu bei alcoolul ci-l mănânci. Pe cel care scapă de la evaporare. Da' poate ar fi mai bin esă vă arăt, în loc să mă încurc în explicaţii aiurea:

Puiul (piept) se taie în bucăţele mici şi se pune la prăjit în foarte puţin ulei, împreună cu doi căţei de usturoi zdrobiţi cu podul palmei (e cel mai uşor şi mai rapid, nu că podul palmei ar fi ceva special)

pui_cu_vodca_si_orez_001.jpg

Cam 100 de mililitri de vodcă vin să îmbăieze puiul. Alcoolul se va evapora dar înainte va aroma carnea plăcut, ba parcă o şi frăgezeşte puţin (da' s-ar putea ca frăgezirea să fie doar în capul meu, nu ştiu).
pui_cu_vodca_si_orez_002.jpg

Imediat după vodcă urmează roşiile, tăiate-n felii şi mărunţite uşor.
pui_cu_vodca_si_orez_003.jpg

Se mai adaugă două mâini de orez fiert, sare, piper, pătrunjel şi puţin busuioc. Şi gata.
pui_cu_vodca_si_orez_006.jpg

Simplu, rapid, uşor.
pui_cu_vodca_si_orez_008.jpg

Pentru un plus de savoare, răzuiţi deasupra puţin parmezan. Gata, vă las. Week-end fain.
pui_cu_vodca_si_orez_009.jpg

2 Responses to Pui cu vodcă

  1. nina

    Daca nu te potolesti, se duce pe apa sambetei de azi, cura mea de slabire. Noroc ca suntem multi la masa. :)

  2. adi hadean

    să vă fie de bine. să mă potolesc? abia m-am încălzit:-)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>