Farfurii curate la Lumea copiilor

Săptămâna asta am ajuns cu proiectul Farfurii curate la grădinița Lumea copiilor din Gheorghieni.

Transilvania L!ve, Look, Tube

Marți va avea loc lansarea oficială a canalelor de televiziuneTransilvania L!ve , Transilvania Look și a canalului online Transilvania Tube.

O quesadilla total improvizată

Era seară, eram flămând și neacomodat cu aparatul. Totuși, quesadillas pe care le-am făcut în maximă viteză...

Ce ce dai gust mâncării?

. Vă întreb pe voi acum: ce condimente folosiți cel mai des? Ce condimente preferați? Ce cu ce potriviți? Mulțumesc de pe acum pentru răspunsuri.

Pui thay cu lemongrass și sos de stridii

Ieri am scos trei fire de lemongrass din frigider (găsiți la Kaufland ori Metro în București sau pe net, uscată)...

Pâine umplută

Asta poate fi calificată fără greș drept "mâncare studențească". E ieftină, e multă și e bună.

Pâine umplută cu şuncă şi brânzeturi

no entries found

Azi nu am prea mult timp. De fapt, am foarte puţin. Totuşi, e destul cât să vă pot face un cadou: pâinea pe care am făcut-o în dimineaţa asta. Simplă, din aluatul care mi-a rămas de la pizza de ieri (doar o jumătate de kilogram de făină, câteva grame de drojdie, o cană de apă călduţă, sare, puţin ulei şi puţin zahăr, frământate bine). Am umplut-o cu brânza pe care am găsit-o în frigider (de burduf, de capră, mozzarella şi puţin parmezan) şi cu câteva feliuţe de şuncă slabă şi fiartă. În mod normal nu umplu pâinea dar am vrut să folosesc brânzeturile cât erau în termenul de valabilitate şi am ales varianta asta de sandwich gata făcut. O felie de pâine din asta merge perfect lângă un pahar de iaurt. Foarte ok pentru un prânz în fugă. Cred eu. Gata cu vorba, că vin pozele peste noi. Să aveţi o săptămână bună, cu pâine destulă şi cu griji puţine.

Aluatul a stat de ieri în frigider.
pane_001.jpg

Brânzicile…
pane_002.jpg

…şi şunca se aşează peste aluatul întins la grosimea de un deget.
pane_005.jpg

Aluatul se rulează peste brânză şi şuncă. Se aşează într-o tavă tapetată cu făină, se lasă la loc călduţ, sub un prosop curat, cam o oră (mai trebuie să crească) apoi se dă la cuptor (pe care l-aţi încălzit între timp la mediu).
pane_007.jpg

După jumătate de oră…
pane_009.jpg

…arată cam aşa.
pane_011.jpg

Da, e cam scorburoasă dar brînza nu creşte în cuptor :-)
pane_013.jpg

Coaja e subţire dar crocantă…

pane_014.jpg

…iar miezul pufos, învelit în brânză topită, e senzaţional.

pane_015.jpg

2 Responses to Pâine umplută cu şuncă şi brânzeturi

  1. dana

    e seara la 9. inca o ora pt dospit. 10. sper ca esti multumit. amu-i musai sa-mi pierd juma de noapte. da atfel mi-o pierd pe toata, ca numa n-oi putea dormi pana nu mananc painea asta!!!!! (ocazional imi place sa dau cu sos pe sub umplutura, ca pt calzone, dar nu acum. acum vreau asa.)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>