Farfurii curate la Lumea copiilor

Săptămâna asta am ajuns cu proiectul Farfurii curate la grădinița Lumea copiilor din Gheorghieni.

Transilvania L!ve, Look, Tube

Marți va avea loc lansarea oficială a canalelor de televiziuneTransilvania L!ve , Transilvania Look și a canalului online Transilvania Tube.

O quesadilla total improvizată

Era seară, eram flămând și neacomodat cu aparatul. Totuși, quesadillas pe care le-am făcut în maximă viteză...

Ce ce dai gust mâncării?

. Vă întreb pe voi acum: ce condimente folosiți cel mai des? Ce condimente preferați? Ce cu ce potriviți? Mulțumesc de pe acum pentru răspunsuri.

Pui thay cu lemongrass și sos de stridii

Ieri am scos trei fire de lemongrass din frigider (găsiți la Kaufland ori Metro în București sau pe net, uscată)...

Pâine umplută

Asta poate fi calificată fără greș drept "mâncare studențească". E ieftină, e multă și e bună.

Săriţi, că ne mănâncă pe toţi!

no entries found

Una la mână: aseară dezbăteam despre necesitatea achiziţionării unui domeniu pe care să construiesc un site exclusiv culinar, fără poveşti cu prietenii mei şi lugu-lugu pe diverse teme mai mult sau mai puţin romantice. Fireşte, adihadean.com să rămână aici, aşa cum e, cu poveşti şi lugu-lugu cu tot. Voi ce credeţi despre asta? Ar fi ori ba mai bine să dau Caesarului ce-i al Caesarului şi reţetarului ce-i al reţetarului şi să înfiinţez un www plin de bunătăţi pe care să nu se afle altceva decât bunătăţi (adică bunăciunile să rămână pe adihadean.com)?

Numero dos: am auzit că acum 43 de mii de ani, lumea era un loc foarte neprietenos pentru bărbaţi. Pe lângă fiarele de toate felurile cu care se confruntau masculii speciei prin păduri şi văi adânci (puşca şi cureaua lată), mai aveau a se lupta şi cu fiarele din peştera de acasă. Cică femeile de acum 43 de mii de ani mâncau bărbaţii care se dovedeau a fi nefolositori. Păi, dragii mei, am văzut că obiceiul se perpetuează până în zilele noastre. De exemplu, mai săptămâna trecută a început să se împrăştie pe net un viral video care prezenta o doamnă ce încerca să mănânce de viu un bărbat aparent nefolositor. A ieşit mare tevatură, fraţii bloggeri de politică şi ştiri au cam scris, unii încă mai scriu şi azi. Eu mai mult nu spun. Poate doar „să-i fie de bine”, că aşa-i frumos.

Tot cu mâncarea are legătură şi acest paragraf: cercetătorii (ştiţi voi) au studiat relaţia dintre obezitatea bărbaţilor şi fertilitate. Şi zice la studiu că bărbaţii supraponderali au probleme cu fertilitatea, spermatozoizii lor sunt mai leneşi (poate vine femeia de acum 43 de mii de ani şi-i mănâncă pe toţi, mama lor de nefolositori!) şi destul de puţin valabili. Asta nu mai apare în studiu: s-a observat (de către alţi cercetători) că bărbaţii supraponderali (cu unele excepţii, fireşte) au destule probleme şi când vine vorba despre introducerea spermatozoizilor acolo unde …se vede dacă-s fertili sau nu. Adică mărimea contează, în sensul că …cu cât eşti mai mare, cu atât ai mai puţine şanse să faci sex.

Revin la primul paragraf, pentru a vă spune cu cine dezbăteam despre un nou domeniu web. Păi cu Cristi, gazda mea. Şi cu Alin zis GAS, tânărul care monta emisiunile mele (pe vremea când le făceam, normal) şi participa cu drag la realizarea lor, în calitate de degustător oficial. Am zăbovit puţin lângă două sticle de Fetească Neagră şi o oală de fasole cu ciolan. Pe care nu v-aş mai arăta-o că poate devine plictisitor. În schimb o să vă arăt lucruri adiacente. Cum ar fi ciolanul la cuptor pe care l-am poleit cu cimbru, rozmarin şi chimin. Şi salata de ceapă frecată cu sare până s-a înmuiat şi îmbălsămată cu ulei de măsline şi oţet din vin.

Update:
Veste pentru moroşenii (ori ne-moroşenii curioşi) care îmi trec pragul: Cristi China a mutat www-ul cu moroşeni pe maramureşeni.ro. Am observat că s-au petrecut schimbări de faţă şi la Chinez. Şi la Pisicot. În ultima vreme şi la Innuenda şi la
Maria. Choco a şi-a pus şi ea straie noi. Şi au mai făcut-o şi alţii. Vă mai spun eu când îmi mai sare ceva în ochi. Pozele de aseară acum:


Unde-i cald şi bine…
gas_gas_002.jpg

Total nesănătos. Ntz,ntz!
gas_gas_003.jpg

De asta ce să mai spun…
gas_gas_006.jpg

Ori de asta:
gas_gas_004.jpg

Spuneţi şi voi…
gas_gas_007.jpg

Cel mai bun prieten al omului?
gas_gas_008.jpg

În rest, e un băiat foarte manierat. Serios.
gas_gas_011.jpg

Şi cel mai important lucru e că-i place ce face :-)
gas_gas_012.jpg

GAS şi expresia care l-a consacrat.
gas_gas_010.jpg

19 Responses to Săriţi, că ne mănâncă pe toţi!

  1. M@riansky

    Nu ştiu cât e de nesănătos ce-ai preparat de data asta dar oricum arată suficient de apetisant cât să trecem peste :D. Cât despre site eu zic că eşti pe calea succesului cu formatul actual, mai ales de când ne prezinţi şi câte o reţetă pe zi. Dacă un blog e de fapt un jurnal personal online mi se pare cel mai corect ca blogul unui bucătar să ne prezinte viaţa din bucătăria proprie.

  2. adi hadean

    marian: nu stiu daca mi-am propus sa merg pe calea succesului cu [b]acest [/b] blog dar daca zici tu ca merg incolo, nu te contrazic:-). intrebarea e : ar fi bine sau nu sa fac un site specializat care sa cuprinda culinarelile mele pe care sa nu le mai amestec cu femeia de neanderthal si faptele de arme ale lui tariceanu?

  3. adi hadean

    si cum stăteam eu de vorbă cu andrei crivăţ (www.ebucataria.ro), iată ce mi-a spus el andrei crivăţ despre intrebarea mea de azi (lucru cu care mă laud):

    [b]andreicrivat says:
    eu zic sa nu-ti faci alt site. daca vrei un loc exclusiv de retete, poti colabora exceptional cu ebucataria.ro, sa fii invitat permanent.
    andreicrivat says:
    asta are un farmec al lui, pentru ca tu scrii foarte bine si e un blog original

    I say:
    o sa te citez

    andreicrivat says:
    stai sa formulez mai inteligent:

    I say:
    si apoi iti dau ceva de mancat si de baut:-))

    andreicrivat says:
    blogul tau e foarte original. Originalitatea este sustinuta si de faptul ca tu scrii excelent.
    andreicrivat says:
    gata, poti sa ma citezi acum [/b]

  4. innuenda

    Adi, în primul rând eşti des-gustător! :))
    Şi numai minunăţii interzise guşti! Ai grijă, doar nu vrei să te transformi într-unul din acei bărbaţi nefolositori şi să întri în statisticile cercetătorilor! Aud că femeile vor bărbaţii slabi, cât mai slabi! :))
    Nu şi eu, dar asta e altă poveste! Şi în plus, ce hal de femeie mai sunt şi eu, când mie-mi plac bărbaţii cu 10 kilograme mai mult decât înălţimea. Ăsta-i 90-60-90-ul meu la bărbaţi.

    Apoi, despre mâncatul de bărbaţi, eu cred că cei folositori sunt devoraţi de-a dreptul! Cei nefolositori poate doar în scop terapeutic, de alifie pentru coşuri.:D

    Saitul tău este foarte fain aşa cum este. Părerea mea coincide cu a lui marian şi a lui andrei. E original şi te reprezintă. Ai mai multe feluri de a spune o reţetă şi targetul reţetelor tale excede clubului gospodinelor din toată ţara. Asta e părerea mea, dar ştiu că o să faci tot ce vrei vrea tu. Aşa mi-ai lăsat şi ochii ăia bulbucaţi în vârful mausului!:P

  5. innuenda

    Ah, am uitat să spun: moaca prietenului tău cu ciolanul, nepreţuită!!:)))

  6. ritchiu

    unu la mână : mie mi se pare că se pupă bine ambele subiecte pe siteul actual. friptura e friptură, plus două vorbe, trei, ca garnitură.

    doi la mână : m-am liniştit, nici acum 43 de mii de ani, n-aş fi fot în mare pericol, chiar dacă sunt un băiat "de zahăr" :))

    trei la mână : tu chiar nu ai milă de ăştia treziţi prea târziu pentru a mai avea timp m[car de cereale cu lapte. :(

  7. adi hadean

    innu: multumesc. (sa stii ca am scurtat mult durata de "viata" a ochilor la sugestia ta). despre folositor/nefolositor: ma bazez ca dupa 50 de ani o sa ma scot cu gatitul :-)) si stai linistita, nu mananc cat gatesc si fac sport, altfel nu m-as putea mentine la 10 kile peste inaltime :-))
    moaca prietenului meu l-a facut celebru, il vor restauratorii de pe aici in reclame. si nu stie cat sa le ceara tocmai pentru ca-i nepretuita:-))
    nelu: bun venit. ma bucur ca apreciezi:-) . nu, nu am mila :-)). glumesc. sau nu?

  8. yoman

    Hm … Daca am voie shi yo. Yo zic sa mai faci un site. Mai fac shi yo un ban, dar musai, vei avea de scris de doua ori mai mult. Daca te tzin jerunchii, baga mare. Yo sunt alaturi de tu.
    PS Cand mancam shi gura noastra ceva laolalta ? In this life? I'm old already, belive me.

  9. innuenda

    Ok, deci aşa facem!:)))

  10. Pisicot

    La punctul 1 zic că da :)
    La straie noi…de fapt sunt mai vechi. Să zicem că am redescoperit pasiunea. Roşului.

  11. adi hadean

    yoman: cred că mă mai ţin genunchii. nu m laud da' până la etajul 3 urc găleata plină :-))
    de mâncat mâncăm în curând. sper.
    pisicot: am notat :-)

  12. tiribonflax

    două saituri d-astea albastre? Doamne feri! :-D

    d-apăi ce te-o apucat amu brusc? dacă-ţi schimbi casa fizică tre s-o schimbi şi p-asta virtuală? io zic că-i bine cum îi.

    şi vezi că crivăţ vrea de fapt să aibă mai mult conţinut pe sait, da' să muncească el mai puţin. îi ştiu io pe clujenii ăştia, îs nişte profitori :-D

  13. tiribonflax

    APDEIT: hooo, c-am ameţit de câte haine şi-o schimbat saitu' in tri minute :-S

  14. adi hadean

    tiribonflax: normal că vrea. da-i patron, îşi permite :-))
    stai liniştită, dacă fac încă unul o să aibă altă culoare. şi tot nu înţeleg ce ai cu albastrul meu…

  15. tiribonflax

    dacă mi se permite să votez, io votez pentru varianta aia care avea în header ceva de genu' "welcome to your new blog". mi s-o părut drăguţ şi aerisit, spre deosebire de aia în care-ţi scria numele în frunte hihihi

    cu albastru'? n-am nimic. da' fix nimic-nimic. numa nu-mi place :-D

  16. adi hadean

    ti se permite
    si eu caut ceva dragut si aerisit si mai caut sa nici nu sterg cumva ce am scris pana acum. poate n-ai observat, dar de dragul "aerisitului" am renuntat la forum si am mutat niste treburi prin parti mai laturalnice :-)
    "

  17. tiribonflax

    am văzut. coloana arăta bine, una singură, pe dreapta

  18. choco

    mie-mi palce asa cum e acum.
    (e-)carti de bucate, cu (numai, eventual si poze) retete sînt cu miile, mie-mi plac cele care au si text(ura), ca doar bucataria e un loc de povesti(t).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>