Ce ce dai gust mâncării?

. Vă întreb pe voi acum: ce condimente folosiți cel mai des? Ce condimente preferați? Ce cu ce potriviți? Mulțumesc de pe acum pentru răspunsuri.

Pui thay cu lemongrass și sos de stridii

Ieri am scos trei fire de lemongrass din frigider (găsiți la Kaufland ori Metro în București sau pe net, uscată)...

Pâine umplută

Asta poate fi calificată fără greș drept "mâncare studențească". E ieftină, e multă și e bună.

Ce știți despre ceai?

Postarea asta nu-i de reclamă, nu-i de nicio campanie, nu are legătură decât cu faptul că în ultimele 4 săptămâni am fost suficient de răcit încât să rup normele la băut ceai.

Chiftele-n prapor și salată de valeriană

Nu o să vă mint, am cumpărat chiftelele astea. În primul rând pentru că mi-a plăcut cum erau ele învelite-n prapor, în al doilea rând pentru că îmi era foame...

Aseară

DSC_1365
Farfurii curate la Lumea Copiilor
close
more info
Next show in
DAYSHOURSMINSSECS


Aseară am rezolvat o mică problemă legată de spaţiul locativ. Mai exact, am găsit casa în care ne mutăm mâine. De ce am face una ca asta, acum, în prag de toamnă şi an universitar, când chiriile sunt mult mai scumpe decât la începutul verii? În principiu, pentru că proprietarul casei în care am locuit în ultimii trei ani şi jumătate (chirie plătită la zi, fără restanţe la taxe, prietenie cu vecinii) a decis să ne poftească afară pe motiv că „vreau să vând casa, prin 20 Septembrie vin meşterii să renoveze”. Ok, e dreptul lui. Partea funny e că a două zile după anunţ (efectuat telefonic pe data de 29 August), s-au înfiinţat în curte două duduci care vor să vadă casa în care vor locui cu chirie de la 1 Octombrie. Nu, nu casa vecinilor ci exact cea în care încă mai locuim. Nu mă deranjează atât faptul că trebuie să ne mutăm cu arme şi bagaje prin ploaie cât maniera puţin elegantă în care a procedat proprietarul. Putea să mă întrebe dacă dau mai mult, putea să îmi spună că are neamuri pe care vrea să le mute în casa lui, putea să nu îmi dea niciun motiv şi era de o sută de ori mai bine decât să mă mintă. Chiar nu înţeleg de ce apelează oamenii la artificii de felul acesta cu atât mai mult cu cât nu sunt necesare. Să fie sămânţa minciunii atât de adânc înfiptă în gena noastră?

Aseară am aflat că Dan Diaconescu a pornit o campanie împotriva CNA, campanie intitulată „Jos labele de pe televiziunea poporului”. Cred că motivele lui DD sunt întemeiate, în sensul că singurul lui duşamn natural e CNA-ul. Mai cred că numele campaniei i-a fost dat de Corneliu Vadim Tudor, că prea sună a calmante şi spume la gură. Şi mai cred că Dan Diaconescu are (trist, da, trist) dreptate când spune că OTV e televiziunea poporului.

Aseară am revăzut (în parte) Cel mai iubit dintre pământeni. Nu vreau să jignesc pe nimeni dar porbabil o să o fac spunând că generaţia de actori de azi nu se ridică la nivelul celei care dispare om cu om, an după an. Ştefan Iordache s-a dus, aşa cum au plecat alţi mari pe care nu i-am cunoscut dar i-am apreciat. Simt că e momentul să îmi scot pălăria în faţa celor care mai sunt. Unul dintre ei e Dorel Vişan. Am avut bucuria de a studia sub îndrumarea sa, puţin, e drept, în podul Teatrului de Stat din Oradea. De atunci, de câte ori văd o fabulă îmi vin în minte faţa lui destinsă, felul blând şi vorbele pe care ni le repeta la fiecare curs: „ actorul trebuie să caute adevărul, fiecare gest pe care-l face trebuie să fie adevărat, fiecare cuvânt pe care-l rosteşte trebuie să fie adevărat, altminteri spectatorul va şti şi nu va aprecia falsul”. Nu ştiu dacă voi mai avea ocazia în viaţa asta să-i spun că întîlnirile cu Domnia Sa m-au marcat. O fac aici, poate îi transmite cineva.

Aseară am făcut clătite. Cam 30. Ştiţi cum le fac eu ca să îmi iasă cum îmi place? Torn o jumătate de litru de lapte într-un vas. Apoi sparg două ouă şi le las să cadă în lapte. Rad coaja de la o lămâie în acelaşi vas şi mai pun o jumătate de linguriţă de sare, o linguriţă de zahăr, un strop de esenţă de rom şi unul de esenţă de vanilie (aş prefera să pun seminţe de vanilie dar mi se par cam scumpe la 15-16 lei păstaia), amestec bine de tot şi adaug făina în ploaie, puţin câte puţin, până ajung la consistenţa dorită. Apoi torn o cană de apă minerală în vas şi mai adaug puţină făină în cazul în care constat că aluatul e prea subţire. Partea cu coptul lor e floare la ureche iar pentru umpluturi am ales gemul de prune subţiat cu puţină zeamă de lămâie şi ciocolata subţiată cu…nimic. Puteţi vedea mai jos ce a ieşit din povestea asta:

Ochiul furtunii

aseara_4.jpg

Furtuna însăşi
aseara_3.jpg

Norii s-au mai răzbunat...
aseara.jpg

Dar stau grămadă..
aseara_2.jpg

Hai, gata cu poezia
aseara_1.jpg

O rază. Speranţă mai e. Da, ştiu, n-are legătură cu clătitele. Sau poate da :-)
aseara_5.jpg

21 Responses to Aseară

  1. maria coman

    proprietarii astia sunt foarte talentati in a te arunca in strada cand nici nu te astepti. altfel, mi-ai facut pofta de clatite. dar reteta ta e mult mai complexa decat aia cu amestesc niste oua cu niste lapte si niste faina :)

  2. dora

    daaaaaaaa, cel mai fain e cand platesti chiria in avans pe 6 luni si te anunta luna urmatoare ca te da afara…!
    cat despre clatite, nu pot sa cred ca coptul e floare la ureche! pe mine exact partea aia ma descurajeaza! :)

  3. adi hadean

    maria: doar pare complexa:-).
    dora: adevărul e că partea cu coptul e ca un duel în vestul sălbatic. n-ai voie să şovăieşti:-))
    despre proprietarii româneşti…să fie sănătoşi. trecem peste:-)

  4. Pisicot

    Eu mă opresc la clătite. Măi, tu vrei să mă omori? Ia că mă supăr şi diserara fac o orgie cu nutella şi gem de zmeură :)
    Întrebare: ingredientele le amesteci uşor, cu un tel sau furculiţa sau foloseşti un mixer? Vorbesc serios, să ştii.
    :)

  5. adi hadean

    Pisicot: nu, nu vreau să te omor. Prefer să le amestec cu un tel. Merge repede şi e mai..personal:-). Multă lume foloseşte mixerul şi nu cred că e greşit. Mie îmi place să folosesc telul. Cantităţile sunt mici, pot controla mai bine aportul de făină şi îmi exersez abilităţile:-)

  6. manole

    Sper sa va gasiti spatiu locativ pe sufletul vostru.
    Despre clatite…numai de bine, ca nah! :)))

  7. adi hadean

    manole: mulţumim:-)

  8. Pisicot

    Ahaaaa. Ok, încercăm. Eu mă gândeam doar să nu le bat prea tare cu mixerul. Dar bănuiesc că la o viteză foarte mică e ok.

  9. adi hadean

    Da, e ok:-)

  10. adi hadean

    Şi dacă( Doamne fereşte) scapi prea multă făină dintr-o dată şi se formează cocoloaşe, poţi să treci tot aluatul printr-o sită deasă.Gravitaţia rezolvă problema:-)

  11. Pisicot

    asta-mi lipseşte, să îl dau prin sită!

  12. tiribonflax

    de ceva vreme îmi tot vine să-ţi mărturisesc ceva, da' am zis că poate-mi trece. nu-mi trece.

    so here it comes:

    te urăsc! te urăsc în fiecare zi când pui poze cu mâncăruri pe care nu le pot mânca fără să fac în minte planul pentru abstinenţa culinară ce va urma cel puţin o săptămână.

    mă, tu eşti normal la cap? păi cum să nu-ţi doreşti să se întoarcă cenzura când tu atentezi aproape zilnic la siguranţa cetăţeanului?

    mnoa atâta am vrut numa să-ţi zic.

  13. adi hadean

    :-)nu trebuie să o faci, e doar o soluţie în caz de "avarie".

  14. adi hadean

    tiribonflax: acum că ai mărturisit, eşti pe jumătate iertată:-)

  15. ionuţu

    da Dora a zis înaintea mea..aşa am păţit cu madame proprietăreasa. Aud că acum nu mai are nimic, şi e pe cale să rămînă homeless. Ete' că 'niezău nu doarme! ;) Sincer, îmi pare rău pentru ea.

  16. innuenda

    Măi, măi, măi, multe ai mai făcut tu aseară!:)
    Nu ştiu cum sunt chiriile în Oradea, dar în Bucureşti, decât să stai cu chirie este mai rentabil ca banii ăia să-i dai lunar la un credit ipotecar.Şi dacă tot v-aţi hotărât să vă puneţi pirostriile, poate nu ar fi rău să vă faceţi un astfel de plan comun pentru viitor, în loc să-i tot îmbogăţiţi pe alţii. (Aici, o chirie bună pentru o garsonieră este 300 euro)

    OTV-ul este o televiziune populară. Dar nici ProTV-ul nu are numai elite în faţa ecranului. Doar artificierul este mai bun, în cazul Proului şi, desigur, investitorii mai unşi la gură!

    Actori mari-pierderi mari!

    Clătitele sunt unele dintre puţinele dulciuri pe care ştiu să le fac (în afară de plăcintă, chec/pandispan şi tort).
    Ne-am destrăbălat şi noi în weekendul ăsta cu nişte clătite cu dulceaţă de căpşuni şi de caise. Dar nu arată rău nici ale tale (ale mele erau chiar mai frumoase, nah!:P)

  17. Inah

    si nu ungi tu imparateste cu unt clatitele alea…inainte de a le umple cu gem de prune?
    ia, incearca maine cu unt…si miere…
    fa un mic tort (4-5 bucati, sa fim decenti tovarashi)…mult unt….si miere.
    daca nu intra nimeni in coma diabetica…se ingrasa.
    merita.
    mie imi plac la nebunie asa.
    p.s. nu ca matale nu ne-ai dat ceata cu retea asta sofisticata.
    p.s.' da-i in durerea lor de proprietari . nu-i mai satura dracii de bani.
    io va doresc sa gasiti oameni cumsecade!

  18. adi hadean

    innu: n-am nicio îndoială că ale tale erau mai frumoase, văd eu că eşti plină de simţ estetic:-)
    inah: dacă fac în fiecare zi clătite mi-e că ajung la spital curând. în studenţie îmi făceam torturi din câte 20 de clătite, cu budincă de ciocolată, însiropate cu miere amestecată cu zeamă de lămâie şi amaretto sau cognac. blestem curat:-))

  19. adi hadean

    ionuţu: fiecare pasăre…ştii cum e :-)

  20. maria coman

    lol, proprietarul nostru de pe vremuri a pierdut banii la fni…asta dupa ce intr-o luna n-a recunoscut ca ii platisem si i-am dat banii de doua ori. apropo de fiecare pasare….acum in apartamentul ala e sediu png :)

  21. adi hadean

    sediu png? parca mă simt răzbunat :-))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>